Bo skoro można zrobić coś samemu, to po co przepłacać u kosmetyczki?
Zrobienie henny brwi u kosmetyczki wraz z regulacją to wydatek od 15 do ok. 30 złotych w zależności od miejscowości i salonu kosmetycznego. Opakowanie henny kosztuje do 10 złotych a wystarczy nam na co najmniej 10 zabiegów, więc po co płacić za coś, co nie jest na tyle skomplikowane abyśmy nie mogły zrobić tego same?
Henna była używana od niepamiętnych czasów w cywilizacjach wschodnich, obecnie jest to bardzo modny i popularny sposób przyciemniania naturalnego koloru oprawy oczu. Pokrywa ona włosy twardniejącą warstwą ochronną, dzięki czemu zapewnia im trwałość i pogrubia je, uzupełniając wszystkie pęknięcia oraz sprawiając, że włosy nabierają pięknego połysku.
Substancją barwiącą henny jest lawson - związek bardzo łatwo utleniający się w powietrzu, tworząc ciemne barwniki o różnym odcieniu. Barwnik ten jest nieszkodliwy dla włosów i skóry, obecnie coraz częściej naturalny barwnik zastępowany jest syntetycznymi substancjami utleniającymi się w powietrzu lub w kontakcie z wodą utlenioną.
Henna jest pojęciem umownym, gdyż na prawdę henna jest barwnikiem naturalnym barwiącym włosy na rudo. Pozostałe barwniki stosowane w gabinetach kosmetycznych służące do barwienia brwi i rzęs to basma - odpowiedzialna za barwienie na czarno, jak również syntetyczne farby w postaci kremów i proszków.
Te w proszku występują w dwóch kolorach, wśród barwników dostępnych w formie kremowej (lub żelowej) wybór kolorów jest znacznie bardziej zróżnicowany, co daje większą swobodę.
Zarówno hennę w proszku jak i preparaty w żelu czy kremie rozprowadzamy z 3% wodą utlenioną do uzyskania kremowej konsystencji. Konsystencja preparatu nie może być za gęsta, bo nakładanie będzie bardzo trudne, nie może też być zbyt rzadka, aby barwnik nie spływał z włosków na skórę.
Do barwienia brwi konsystencja powinna być nieco rzadsza niż do rzęs, jeśli robimy zabieg drugiej osobie barwienie zaczynamy od lewego oka, w takiej kolejności również zmywamy farbę.
Henny proszkowe farbują zdecydowanie mocniej niż te w kremie czy żelu, a efekt jest bardziej długotrwały. Jeśli jednak nie lubimy mieć mocno zafarbowanej skóry, wybierzmy hennę w formie żelowej lub kremowej.
Przeciwwskazaniami do wykonania henny brwi i rzęs są:
- stany zapalne i alergiczne skóry, choroby zakaźne
- niektóre dermatozy
- jakiekolwiek uszkodzenia lub otarcia naskórka w okolicy brwi
- świeżo wydepilowane brwi
a w przypadku henny rzęs dodatkowo:
- choroby i uszkodzenia oka (jęczmień, zapalenie spojówek, zaczerwienienia)
- soczewki kontaktowe.
Przed wykonaniem koloryzacji bezwzględnie należy wykonać próbę uczuleniową, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci wysypek czy innych reakcji alergicznych.
Do testu płatkowego bierzemy małą ilość farby i mieszamy ją z wodą utlenioną. Kroplę mieszanki nakładamy na skórę na plecach lub ramieniu, a następnie zaklejamy plastrem. Odczyt następuje po 24-48 godzinach.
Podczas wykonywania henny, zwłaszcza na początku, gdy nie mamy jeszcze wprawy, dobrze jest zabezpieczyć skórę wokół brwi wazeliną, aby zapobiec odbarwieniu skóry. Można też nałożyć wazelinę na całą powierzchnię farbowanej skóry brwi, wtedy farba chwyci tylko na włoskach, a efekt będzie bardziej naturalny i subtelny.
Przy farbowaniu rzęs, pod oczy należy położyć specjalne ochronne płatki, a powieki zabezpieczyć wazeliną.
Samodzielne wykonanie henny rzęs może być jednak dość trudne i kłopotliwe, lepiej poprosić o to drugą osobę. Należy też bardzo uważać, aby farba nie dostała się do oczu, gdyż henna może bardzo silnie podrażniać.
Podczas barwienia brwi, ruch powinien być płynny, najgrubsza brew powinna być przy nosie, następnie rysujemy kreskę do jej najwyższego punktu i coraz cieńszą aż do końca brwi. Kształt brwi powinien być dopasowany zarówno do twarzy i oczu klientki jak i jej osobistych preferencji.
Hennę na rzęsach trzymamy do 10 minut, na brwiach - w zależności od grubości i rodzaju włosa a także życzenia klientki na temat intensywności barwy.
Hennę zaczynamy od nakłądania na rzęsy, najpierw lewe oko, potem prawe, następnie nakładamy farbę na brwi. Zmywanie rozpoczynamy od brwi - najpierw lewej, potem prawej, za pomocą zwilżonych płatków kosmetycznych. Aby usunąć nadmiar farby ze skóry możemy użyć zmoczonych wacików z dodatkiem mydła. Na końcu zmywamy preparat z rzęs, przy użyciu nerki i mocno zwilżonych tamponów z waty, do czasu aż wacik będzie czysty. Następnie rzęsy osuszamy i odchylając dolną powiekę, przy pomocy patyczka kosmetycznego usuwamy ewentualne pozostałości preparatu z worka spojówkowego, zasze w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.
Źródło: Joanna Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana
Moją ulubioną henną jest henna w kremie marki Delia Cosmetics w kolorze grafitowym.
Opis produktu (wizaż.pl):
Henna w kremie pozwala na szybką i wygodną koloryzację brwi i rzęs. Kremowa konsystencja i specjalny aplikator umożliwiają precyzyjne nałożenie preparatu. Dostępna w trzech wariantach kolorystycznych: czarna, brązowa, grafitowa. Bardzo wydajna (wystarcza na co najmniej 10-cio krotne zastosowanie).
Opakowanie zawiera:
Tubkę z kremem - poj.15 ml
Buteleczkę z aktywatorem - poj.15 ml
Szpatułkę do przygotowania i nałożenia kremu
Składniki:
Krem: Aqua, Cetearyl Alcohol, PEG-100 Stearate, Glyceryl Stearate, Toluene-2,5-Diamine Sulfate, Aminomethyl Propanol, Coco Glucoside, Stearic Acid, Dibutyl Adipate, Panthenol, Disodium EDTA, Sodium Erythorbate, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben, CI 77266, BHT.
Aktywator: Aqua, Hydrogen Proxide, Disodium EDTA, Citric Acid.
Cena/Pojemność: 7,50 zł/opakowanie (wystarcza na ok. 10-12 aplikacji)
Moja opinia.
Opakowanie: kompletny zestaw do wykonania henny otrzymujemy w kartonowym pudełku. Znajdziemy w nim metalową tubkę z kremem koloryzującym, buteleczkę z aktywatorem oraz szpatułkę do rozrobienia henny, którą możemy również nakładać preparat na brwi czy rzęsy, ja osobiście wolę przeznaczony do tego pędzelek. (1 pkt/1).
Konsystencja/kolor: po rozrobieniu w odpowiednich proporcjach henna ma idealną konsystencję, lekko żelową, nie za gęstą i nie za rzadką. Ładnie nakłada się na brwi (rzęs nie barwiłam), nie spływa z nich. Ja posiadam hennę w kolorze grafitowym, widziałam, że jest dostępna również w kolorze czarnym i brązowym. (1 pkt/1).
Zapach: jak dla mnie produkt jest bezzapachowy. (1 pkt/1).
Pojemność/wydajność: opakowanie zawiera produktów na 10-12 aplikacji, przy oszczędniejszym stosowaniu i rozrabianiu preparatu z połowy opisanych na według instrukcji składników, myślę, że spokojnie wystarczy na 20-25 aplikacji. (1 pkt/1).
Działanie (4 pkt/6):
+ nie podrażnia
+ łatwo schodzi ze skóry przy pomocy wody i mydła
+ jest bardzo łatwa w przygotowaniu i aplikacji
+ bardzo wygodne opakowanie aplikatora z praktycznym 'dziubkiem' który ułatwia odmierzenie zalecanej ilości produktu
+ tubka z kremem jest metalowa, bardzo wytrzymała, łatwo wydobyć z niej produkt do ostatniej kropli oraz dozować krem koloryzujący
+ jest dostępna w kolorze grafitowym
+/- barwi dość delikatnie, aby uzyskać mocniejszy efekt należy wydłużyć czas trzymania lub kupić hennę w proszku
+/- załączona szpatułka idealnie nadaje się do mieszania preparatu, natomiast do nakładania już niekoniecznie
- efekty utrzymują się dość krótko, przy codziennym demakijażu maksymalnie 2 tygodnie
- aby uzyskać zadowalający efekt muszę ją trzymać na brwiach co najmniej 15 minut, a więc dłużej niż zaleca producent
- może być trudno dostępna (widziałam ją w Rossmannie, ewentualnie w internecie)
Podsumowanie: jest to moja ulubiona henna, występuje w kolorze grafitowym, nie barwi mocno skóry a mnie taki efekt bardzo odpowiada, jest bardzo wygodna w użyciu, tania i wydajna. Odejmuję punkty za trwałość i długość trzymania na włoskach.
Czy kupię ponownie? TAK
Ocena: 8/10 pkt